JITROCEL / Ivonka

Ivonka je 14 letá slečna, která vykazuje rysy Angelmanova syndromu. Tato porucha je provázena závažnou psychomotorickou retardací, tuhou, nemotornou chůzí, hypotonií a hyperaktivitou. Ivončin stav navíc komplikuje autismus a střední mentální retardace. V kombinaci s hyperaktivitou se často projevuje ve formě agrese, jak vůči sobě, tak i ostatním.
Ivonka má ráda procházky, plavání, hudbu a povídání s cizími osobami. Oslovuje neznámé lidi na ulici, což se ne vždy setkává s pochopením okolí nebo ochotou lidí odpovědět na její otázky. Ivonka následně reaguje podrážděně, někdy i agresivně, protože si neuvědomuje, že ji a její otázky mnoho lidí nechápe.
Před dvěma lety prodělala operaci kyčelního kloubu, který musel být zpevněn kovovým materiálem.
Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu není Ivonka schopna pochopit a zejména předvídat následky svého chování. Kvůli hyperaktivitě bylo nutno po operaci zamezit případným nežádoucím pohybům operované končetiny. Lékaři zvolili sádrovou spiku (sádra po celé délce nohy a okolo pánve) znemožňující pohyb. Ivonka byla upoutána na lůžko s nemožností se vůbec posadit téměř 2 měsíce. Vlivem psychofarmak a také omezeného pohybu velmi přibrala na váze.
Pomalu jsme začali rehabilitovat, nejprve velmi pomalu doma, poté i na rehabilitaci. Ivonka operované noze zcela podvědomě ulevovala, a tak se začala zátěž na zdravé končetině projevovat bolestmi a otokem kotníku. Ten se vždy po dlouhém dni zafixoval a docházelo k omezení hybnosti.
Po druhé operaci a vyjmutí šroubů zjistili fyzioterapeuté v nemocnici, že některé její motorické schopnosti zůstaly nerozvinuté (např. schopnost určitých koordinovaných pohybů).
Ivonka nebyla po operaci schopna, i přes nesmírnou snahu nemocničních fyzioterapeutů, naučit se chodit s berličkami). Proto jí byla doporučena cílená a dlouhodobá rehabilitace.

Fyzioterapeuté v centru JITROCEL si Ivonku cvičením získali, vždy se na něj těší. Dokonce se docílilo i úbytku na váze. Rehabilitace působí pozitivně nejen na její tělesnou zdatnost, ale vzhledem k její diagnóze má i zklidňující účinky.

Pomoc pro Ivonku

Bankovní spojení - FIO banka, a.s.,
č. účtu: 2600983900/2010
VS: 2009013

Ivonka
TOPlist